Badanie: emisja CO2 jest za duża, aby powstrzymać zmiany klimatu

źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

W związku z rosnącymi emisjami dwutlenku węgla mało prawdopodobne jest, aby utrzymać globalne ocieplenie na poziomie 2 stopni Celsjusza powyżej poziomu sprzed ery industrialnej – wynika z badań.

Statystyki pokazują, że światowe emisje dwutlenku węgla w 2012 roku osiągnęły poziom 35,6 miliardów ton, co oznacza 2,6-procentowy wzrost w stosunku do roku 2011 i 58-procentowy w stosunku do lat 90. W każdej sekundzie do atmosfery trafia 1,1 miliona kilogramów CO2.

Badacze twierdzą, że emisja zanieczyszczeń ma największy wkład w zmiany klimatu i jest ważnym wskaźnikiem potencjalnego ocieplenia. Wyniki opisano w magazynie „Nature Climate Change” – podał portal BBC News i agencje AP oraz Reuters.

Większość zanieczyszczeń (10 miliardów ton) pochodzi z Chin – największego światowego producenta dwutlenku węgla. Wśród 10 największych „zatruwaczy” jedynie Stany Zjednoczone i Niemcy zredukowały ilość swoich emisji.

Skoro poziom emisji gazów cieplarnianych rośnie i większość węgla zostaje w atmosferze, to nie tylko nieprawdopodobne, ale i „optymistyczne” jest przekonanie, że można utrzymać wzrost temperatur na poziomie 2 st. Celsjusza – powiedział główny autor badania Glen Peters z Center for International Climate and Environmental Research w Oslo.

Trzy lata temu prawie 200 państw postawiło sobie owe 2 st. Celsjusza za cel. Uczestnicy konferencji klimatycznej trwającej obecnie w Dausze (Katar) będą szukać sposobów osiągnięcia go. Obecnie temperatury są o 0,8 st. Celsjusza wyższe niż podczas ery preindustrialnej.

Jedynym sposobem, według Petersa, jest zredukowanie światowych emisji i „rzucenie wszystkich sił do (rozwiązania) tego problemu”.

Badacze wskazują, że średni wzrost emisji CO2 w latach 80. wynosił 1,9 proc. rocznie; w roku 1990 wyniósł 1 proc., ale od 2000 roku podnosi się średnio o 3,1 proc.

Niedawno Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) poinformowała, że obecność gazów cieplarnianych w atmosferze osiągnęła w 2011 roku poziom rekordowy. W swoim roczniku „Greenhouse Gas Bulletin” organizacja podała, że w 2011 roku stężenie dwutlenku węgla osiągnęło poziom 391 ppm (liczba cząstek gazu na milion cząstek powietrza).

Innym gazem, który osiągnął rekordowy poziom, jest – zgodnie z raportem WMO – metan. (PAP)

źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

Link1 Instytu Ochrony Środowiska Ministerstwo Ochrony Środowiska