Ceremonia podpisania Porozumienia Burmistrzów w ramach Covenant of Mayors & Mayors Adapt

Zdjęcie sali podczas spotkania Mayors Adapt

W dniu 15 października tego roku w Brukseli odbyła się uroczystość podpisania porozumienia między burmistrzami reprezentującymi zarówno małe miasta jak i największe Europejskie metropolie. Grupa zwana dalej Porozumieniem Burmistrzów (Covenant of Mayors) została powołana do życia po przyjęciu przez Komisje Europejską pakietu klimatyczno-energetycznego w 2008 roku aby wspierać działania podejmowane przez władze lokalne zmierzające ku wdrożeniu polityk na rzecz zrównoważonej energii. Do tej pory przyłączyło się 6563 miasta (w tym 44 z Polski). W tym samym czasie, w ramach porozumienia powstała również inicjatywa skupiająca do dzisiaj 134 miasta Mayors Adapt. Celem spotkania sygnatariuszy, które miało miejsce w czwartek było dobrowolne włączenie się miast w działania na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii na podlegających im obszarach a także adaptacji do zmian klimatycznych.

Cele Porozumienia obejmowały:

  • zrealizowanie oraz wykroczenie poza unijny cel, jakim jest zmniejszenie emisji CO2 o 20% do 2020 roku,
  • integrację porozumień Burmistrzów zawartych zarówno w celu wzmocnienia działań mitygacyjnych (Covenant of Mayors) jak i adaptacyjnych (Mayors Adapt),
  • nadanie inicjatyiwe charakter globalny.

Po zakończeniu części oficjalnej jaką było podpisanie porozumienia pomiędzy członkami Covenavt of Mayors oraz Mayors Adapt sygnotariusze wzięli udział w evencie poświęconym zagadnieniu adaptacji do zmian klimatycznych.

Wiecej na ten temat znajda państwo pod adresem:
http://www.porozumienieburmistrzow.eu/index_pl.html

19/10/2015

Link1 Instytu Ochrony Środowiska Ministerstwo Ochrony Środowiska