Minister Grabowski o zmianach klimatu na XXV Forum Ekonomicznym

Logo Forum ekonomicznego

W dniach 8-10 września w Krynicy – Zdrój odbyła się XXV edycja Forum Ekonomicznego. Organizowane od ponad 20 lat Forum jest największym i najważniejszym spotkaniem liderów świata polityki i biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej. W obradach uczestniczyli prezydenci i premierzy wszystkich państw regionu Europy Środkowej, a także przedstawiciele elit politycznych Europy Zachodniej  w tym m.in. Jose Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej, prezydent Niemiec Horst Kohler, premier Włoch Mario Monti i Massimo D’Alema czy premierzy Hiszpanii Jose Maria Aznar i Jose Luis Zapatero.

W panelach dyskusyjnych, blokach tematycznych i prezentacjach raportów uczestniczyli również członkowie rządu Polskiego, m.in. Minister Środowiska Maciej Grabowski. Minister był gościem specjalnym panelu dyskusyjnego poświęconego poziomu transformacji Europy przed Szczytem Klimatycznym COP 21, który odbędzie się 11 grudnia w Paryżu. Poruszył również bardzo ważna kwestię przygotowania gospodarki na skutki zmian klimatycznych będących niezaprzeczalnym zagrożeniem dla stabilnego rozwoju Państwa.

Ministerstwo Środowiska od momentu opublikowania „Strategicznego Planu Adaptacji dla obszarów wrażliwych na zmiany klimatyczne do roku 2020” w październiku 2013 roku, bardzo aktywnie promuje i wspiera miasta w procesie budowania odpornej infrastruktury i zmniejszania ich podatności na takie zjawiska jak ulewne deszcze, rosnąca temperatura, susze oraz gwałtowne burze. Efektem tych starań jest podpisanie umów z prezydentami miast dotyczących tworzenia planów adaptacyjnych do zmian klimatycznych (http://klimada.mos.gov.pl/blog/2015/01/29/resort-srodowiska-pomoze-duzym-miastom-w-przystosowaniu-do-zmian-klimatu/).

W wywiadzie udzielonym dziennikarzowi miesięcznika gospodarczego Forbes Minister tłumaczy dlaczego zmiany klimatu są teraz jednym z najbardziej palących tematów na globalnym forum.

Więcej na ten temat mogą Państwo znaleźć na stronie: http://www.forbes.pl/minister-srodowiska-polska-juz-adaptuje-sie-do-zmian-klimatu,wideo,198850,1,1.html

11-09-2015

Link1 Instytu Ochrony Środowiska Ministerstwo Ochrony Środowiska