Al Gore: Zmiany klimatu mogą okazać się największą szansą dla biznesu w historii współczesnego świata

Al Gore

Były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Al Gore jest jednym z najbardziej znanych lobbystów na rzecz zmian klimatycznych. W swoim przemówieniu podczas konferencji TED 20161 w Vancouver, Al Gore podkreślił jak bardzo „eksplozja nowych inwestycji” w sferze zarówno mityzacji jak i  adaptacji do zmian klimatu może przyczynić się do opracowania nowych technologii i stworzenia gospodarki opartej na wiedzy i innowacyjności. Nazwał on zmiany klimatyczne i łączące się z nimi trendy w zjawiskach pogodowych „największa szansą dla biznesu jaka pojawiła się w historii świata”. Były wiceprezydent wskazał również na fakt ze 2/3 działalności w tych sektorach będzie dotyczyło wyłącznie sektora prywatnego.

Według raportu opublikowanego przez Sekretariat ONZ w październiku 2015 roku, pozytywny trend w inwestycjach związanych z klimatem jest obserwowany w wielu sektorach gospodarczych (ubezpieczenia, przemysł, rynek obligacji itp.) na całym świecie.

 wykres przedstawiający udział na rynku obligacji zwiąanych z klimatem

Źródło: Trends in Private sector. Climate Finance , report prepared by the Climate Change Support Team of the United Nations Secretary- General on the Progress made since 2014 Climate summit, 9 october 2015

1 (Technology, Entertainment, Design – konferencja naukowa organizowana  przez amerykańską fundacje non-profit Sampling Foundation, której celem jest popularyzacja „idei wartych rozpowszechniania”)

Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronach:

  1. http://dailyplanet.climate-kic.org/watch-al-gore-make-case-optimism-climate-change/
  2. http://www.un.org/climatechange/wp-content/uploads/2015/10/SG-TRENDS-PRIVATE-SECTOR-CLIMATE-FINANCE-AW-HI-RES-WEB1.pdf

11/05/2016

Link1 Instytu Ochrony Środowiska Ministerstwo Ochrony Środowiska